Sifu Mauro Gibin

Sifu Mauro Gibin
7. Seviye Usta, Wing Chun
IWKA Avrupa Koordinatörü
Sifu Mauro Savaş Sanatları ile 19 yaşında tanıştı. Enerjisini yapıcı bir şeylere yönlendirmesi gerektiğini anladığı her şeyin ters gittiği (o zamanki kız arkadaşı tarafından yeni terkedilmişti) hayatın malum aşamalarından birindeydi.
1999 yılının sıcak bir öğleden sonrası bir barda ilginç bir savunma sisteminden bahseden bir broşür buldu. Broşürdeki numarayı aradı ve telefonu açan kişi onun ilk Sihingi olacak kişiydi: Andrea Vismara. Bu görüşme sırasında, büyük bir hayal kırıklığı ile, en yakın okulun Savona’da olduğunu fark etti (yaşadığı yerden 40 Km’den uzak), fakat ayrıca gelecek Cumartesi yaşadığı şehirde bir gösteri olacağını öğrendi.
Sifu Mauro biraz da çekinerek halihazırda bir Aikido ve Jeet Kune Do öğrencisi olan arkadaşını daha tecrübeli bir görüşe sahip olması adına yanında götürdü.
Bugün gösteriyi ve gördüklerinden biraz hayal kırıklığına uğradığını çok iyi hatırlıyor. Şimdi bugünkü bilgisiyle baktığında kendisine gösterilen şeyleri anlamadığını kabul ediyor, fakat bu tip gösterilerin çoğunlukla bu sanata faydadan çok zararının olduğunu düşünüyor. Bu sebepten dolayı aslında pek de sevmediği “bu şeyi” çalışmak için her hafta neredeyse iki yüz kilometre yola gitmemeye niyetliydi, fakat arkadaşı onu bir kez denemeye ve okul tarafından sunulan ücretsiz tanıtım derslerine katılmaya ikna etti.
Bir ay sonra derslerden gitgide daha çok hoşlandı ve gösteride anlamadığı şeyler netleşti.
Buna oldukça komik bir ilave olarak, birkaç hafta sonra arkadaşı Sifu Mauro’yu Savona’ya yaptığı bu uzun yolculuklarda yalnız bırakarak dersleri bıraktı. Fakat o derslere bağlanmıştı ve her derste çalışmanın haricinde özel dersler de alıyordu.
EWTO’daki o zamanki öğretmeni (Sifu Massimo Giammarinaro), her nasılsa onu yeni sistemde büyük bir değişiklik olduğu ve Sifu’su (Emin Boztepe) EBMAS adında yeni bir dernek kurduğu için bir üye olarak kabul etmedi.
EBMAS’ta geçirdiği zamanda, Sifu Mauro ayrıca Sifu Emin ve Büyük Usta René Latosa gözetiminde Escrima (Filipinler Savaş Sanatı) çalışmaya başladı.
Birkaç yıl sonra (2010 yılında) bugün bile halen dostluğunu sürdürdüğü Usta Rene ile eğitimini tamamlama fırsatı buldu ve bu disiplini özel olarak seminerlerde öğretmektedir.
Savona’da iki yıllık çalışma sonrası öğretmeni İtalya’da açacağı yeni bir okul için kendisine yardım etmesini istedi ve o da kabul etti. Bir Kung Fu okulunu yönetmek konusunda hiç tecrübesi olmadığı için bu girişim oldukça zor oldu. O yıllarda pek çok spor salonu değiştirdiler ve öğrenci miktarı 1 - 10 aralığındaydı. Hocasının babasının kötü sağlık durumundan dolayı Sifu Mauro pek çok defa dersleri tek başına vermek zorunda kalıyordu. Spor salonunda birisinin çalışmaya gelmesini beklediğini ve kimsenin gelmediğini, sonunda da üzgün bir şekilde oradan ayrılıp hayal kırıklığı içinde eve gittiğini hatırlıyor.
Hocası babasına tüm gün bakmak için öğretmenlik yapmayı tamamen bıraktığı zaman işler daha zor oldu ve Mauro okulu “miras aldı”.  Okul için makul fiyatta bir mekan bulmak zordu ve birinin gelmesini ummak moral bozucuydu. Bazen bütün günler yapacak bir şey olmadan geçiyordu!
Yıllar sonra bugün, o zamanlara sevgi dolu bir nostaljiyle bakıyor ve o zaman yaşadığı zor zamanların Kung Fu’da daha başarılı olması için onu daha fazla kararlı yaptığını anlıyor.
Yolunu ve hocasını kaybettiği için Livorna’da yaşayan Sifu Massimo Giammarinaro’nun öğrencisi olmaya karar verdi. Öğrendiği şeyleri gözden geçirmek ve sistem içinde ilerlemek için oraya her 15 günde bir seyahat etti. Livorno’ya Wing Chun öğrenmek için seyahat etmek onun için gerçekten uzun bir yolculuktu çünkü mesafe gidiş geliş 600 kilometreydi.  (Şimdi çalışmak için kat ettiği milleri düşünürken gülümsüyor). Onu yoğun bir yıl bekliyordu ve Sifu Emin Boztepe’den bir öğretmen olma yetkisini aldı: Böylece ilk hedeflerinden biri başarmış oldu!
Bir yıl daha geçti ve okul değiştirmeye karar verdi. İlerlemesinin teknik açıdan yavaş ve yanlış olduğunu hissediyordu.  Bunu Emin Boztepe’yi senede birkaç defa görmesine bağlıyordu. Sifu Mauro için önemli olan sistemin daha detaylı öğrenmekti. Bu nedenden dolayı 2007’de EBMAS’dan ayrıldı ve sistemin teknik noktaları konusunda kendisini tatmin edecek yeni bir Sifu arayışına girdi. O zamanlar evinde verdiği bazı özel derslerin haricinde öğretmeyi bırakmış olan Sifu Michael Fries ile bağlantı kurdu. Bir araya geldiklerinde anında onun, daha önceden öğrenmiş olduğundan farklı olarak şemalar ve sistemlerden arınmış olan Wing Chun’a yaklaşımına hayranlık duydu. Toplam 350 saat özel ders alarak onunla iki yıl boyunca çalıştı.
Sifu Mauro yolculuğu boyunca aldığı her ders için her bir Usta’ya minnet duyuyor, fakat Sifu Fries’e özel bir sevgisi var çünkü o Sifu Mauro’nun geleceğini şekillendirecek ilk tohumları atmıştı.
2008 yılında Sifu Fires kendi derneğini tekrar kurmaya karar verdi ve Sifu Mauro ona “MFT-Modus in Rebus” konusunda yardımcı oldu. Ne yazık ki onların “ateşli” kişiliklerinden dolayı bazı konularda görüş ayrılığına düştüler ve Sifu Mauro ayrılmanın en iyisi olduğuna karar verdi.
MFT’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Sifu Mauro internette daha önce hiç görmediği gibi hareket eden genç bir ustanın videosuyla karşılaştı. O usta Sifu Sergio Iadarola idi. Onunla bağlantı kurmak isteseydi de onun Amsterdam’daki derslerine kayıt olmadığı taktirde ondan ders alamayacağını öğrendi. Böylece Büyük Usta Leung Ting’in tüm sistemini çalışmış olan bir Sifu arayışına girdi. Novara’lı Sifu Franco Giannone’yi buldu ve Çarşamba sabahları onunla çalışmaya başladı. Düşük seviye bir usta olmasına karşın tutkulu ve tecrübeli bir öğretmendi.
Ağustos 2009’da  Sifu Mauro hayallerinden birini takip etmeye karar verdi: Hong Kong’a ilk yolculuğu. Bu ilk yolculuğun amacı Çinli bir Wing Chun ustası bulmaktı. İçinde Ip Chun, Ip Chin, Sam Lau, Siu Yuk Man ve daha nicesinin bulunduğu ustalardan ders aldı, fakat bu okullardan hiç biri aradığı Wing Chun’u öğretmiyordu.
Şans eseri Sifu Mauro Wan Kam Leung’un okulunu ziyaret ederken Sifu Leung Ting içeriye girmiş bulundu. Sohbet ettiler ve bir tanıtım dersi alıp alamayacağını tartıştılar. Sifu Mauro Sifu Leung Ting’in becerilerinden kelimenin tek anlamıyla hayrete düştü ve hemen onun sınıf derslerine katılarak ve yoğun bir hafta boyunca kendisinden özel ders alarak onun öğrencisi oldu.
İşte Hong Kong’da kaldığı bu zamanda Sifu Sergio Iadarola’nın (halen Amsterdam’da yaşıyordu) Hong Kong’u ziyaret edeceğine dair bir Facebook mesajını gördü ve böylece bir parça cesaret ile Sifu Sergio ile ikinci defa iletişime geçti ve o da buluşmaya razı oldu. Bu görüşmede Sifu Mauro daha önce çalıştığı herhangi bir Usta’nınki ile kıyas kabul etmeyecek becerisine hayranlık duydu ve hayatının Sifu’sunu bulduğuna ikna oldu. Sifu Sergio’ya onun öğrencisi olup olamayacağını sorduğunda o da kabul etti ve Bai - Si - çay seremonisi yaptılar.
Sifu Sergio’nun öğrencisi olmak Sifu Mauro’nun o zaman halihazırda pek çok sorumluluğu olduğu için kolay değildi. Sifu Mauro ustadan özel dersler istedi ve bunu teyit etme için Italya’ya dönüşünden bir hafta önce Amsterdam’a giderek bu konuyu “vurguladı”. 2011 yılında Sifu Sergio’nun ve sonra profesyonel Kung Fu okullarının yönetiminde bulunan akıl hocalarının yol göstermesi altında çalıştıktan sonra tamamıyla Wing Chun’a odaklanan kendisinin ilk akademisini Loano’da açmaya karar verdi. Bu şehrin küçüklüğünden ve orada pek çok savaş sanatı okulunun faaliyet göstermesinden dolayı zor olmuştu. Sifu Mauro bunu bir sorun etmedi ve çok çalışmaktan dolayı birkaç ay boyunca uyumadıysa da sonunda okulunu açtı ve ilk yılın sonunda okulunun 130 üyesi olmuştu.
Bu onun için bir adım daha öteye gidip okulunda eğitmen olarak çalışabilecek nitelikli asistanlardan oluşan bir ekip kurması için ilham veren inanılmaz bir mutluluktu. O okul artık orada ders vermeyip ara sıra seminerler için ziyarette bulunsa bile bugün hala aktiftir. İşte tam da bu sırada Sifu Sergio Wing Chun’un Tang Yick Wing Chun, Gu Lao Wing Chun, Yuen Kai San Wing Chun, Wai Yan Weng Chun’un da içinde bulunduğu değişik soy ağaçları ve stillerini inceleyen bir yolculuğa çıkmıştı. Sifu Sergio bu araştırmayla içsel Winh Chun’u araştırmaya başladı ve Beyaz Turna formunun Siu Lin Tao formunun içindeki Emei Zhuang ile karışımından oluşan 1700’lü yılların Wing Chun sanatını canlandırmaya başladı. Sifu Mauro bu araştırmaya sıkı sıkıya bağlandı ve bir kere daha Wing Chun sisteminin daha da derin bir bilgisiyle aşılandı.
Takip eden yılda Sifu Mauro sifu Sergio’nun gözetimi altında büyüdü. Şimdi IWKA’nın Avrupa koordinatörü olarak hizmet veriyor ve 2017 yılında kendisinin IWKA sisteminde 7. Seviye Usta ünvanlını kazandı. Bu organizasyon içindeki en yüksek ustalık derecesidir. 2015 yılında organizasyonun başka bir kolu olan IWKA Taiji Quan ‘un ilk sertifikalı öğretmeni oldu. İngiltere’de IWKA’nın geleceğini inşa etmek için Sertifikalı Eğitmen Kursu’nda (CIT) öğretmenlik yapıyor.
Sifu Mauro Gibin