Haber Detay

Sifu Sergio'nun 'Zhan Zhuang (Pile Standing)' videosu

Sifu Sergio'nun 'Zhan Zhuang (Pile Standing)' videosu

  • 2
* Sifu Sergio'nun 'Zhan Zhuang (Pile Standing)' videosuna Türkçe altyazı eklendi.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=U8M1ZGUOJj0

1- 0:26 – 0:48sn Welcome again from my school in Hong Kong. Thank you so much for all the feedback I have been receiving. It has been a while few years since I uploaded informative videos on my youtube channel and the feedback has been very surprising actually people will be happy that I’m doing it so I will keep continuing at least for now.
1- 0:26 – 0:48sn Hong Kong’daki okulumdan herkese tekrar merhaba. Yaptığınız tüm geri bildirimler için hepinize çok teşekkür ederim. Youtube kanalıma bilgilendirme amaçlı videolar koymaya başlayalı birkaç sene oldu ve gelen geri bildirimler oldukça şaşırtıcıydı. Bu tarz videoları paylaşmam, insanları mutlu ettiği için en azından şimdilik bunu yapmaya devam edeceğim.
2- 00:48 – 1:18sn As I explained in my video two weeks ago about Song Shen Wu Fa that actually most of the Song Shen Wu Fa is Fujian White Crane. I think it was important and the people were very happy that I explained that as many were thinking it was actually Yang Taiji Quan when it's not you know my opinion my personal opinion credit should be given where credit is due and I feel very passionate about it.
2- 00:48 – 1:18sn 2 hafta önce paylaştığım “Song Shen Wu Fa” formu ile ilgili videoda anlattığım gibi; aslında Song Shen Wu Fa’nın çoğu Fujian White Crane Kung Fu’dan gelmektedir. Bu bilgiyi paylaşmam insanları mutlu etti çünkü çoğu kişi Song Shen Wu Fa’nın Yang Taiji Quan’dan geldiğini düşünmekteydi halbuki bu doğru değildir. Bu anlamda izah ettiğim bilgilerin önemli olduğunu düşünüyorum ve şahsi düşüncem; “bu konuda takdiri kim hak ediyorsa hakkını ona teslim etmek” gerekir.
3- 1:19 -  1:50sn It's the same with the late Wang Xiangzhai which is one of my let's say idols one of China's best martial artists right. He had actually more than six Sifus and he was once in his life right he was defeated by a Fujian White Crane Master. Started studying Fujian White Crane and implemented of course a lot of stuff from Fujian White Crane into his Yi Quan (Intention fist) system. 
3- 1:19 -  1:50sn Aynısı, idolüm ve Çin’in en iyi dövüş sanatları ustası olan merhum Wang Xiangzhai için de geçerlidir. Kendisinin altıdan fazla Sifu’su vardı ve hayatında sadece bir defa Fujian White Crane ustası tarafından yenilmiştir. Daha sonra Fujian White Crane çalışmış ve kendi kurduğu Yi Quan sistemine Fujian White Crane’den tabi ki birçok şey eklemiştir
4- 1:51 -  2:29sn Predominantly the Fujian White Crane and when I talk about Fujian White Crane I talked about the Fujian White Crane system before the split into the five sub branches so the original Fujian White Crane system and in that in that system you start off by building the base with the Saam Chin and the Zhan Zhuang or the “Jam Jong” if we talk in Cantonese dialect and you find that these postures that are so famous right in many internal martial art styles now you find them there in the original Fujian White Crane System just show to the universal position of Hún Yuán Zhuang (Completely Round Standing)  and holding the baby
4- 1:51 -  2:29sn Ağırlıklı olarak Fujian White Crane den bahsettiğimde kastım; beş alt sisteme bölünmeden önceki orjinal Fujian White Crane’dir ve bu sistemde altyapı oluşturmanın başlangıcı Saam Chin Formu ve Zhan Zhuang yada Kantoncada “Jam Jong” yani ağaç duruşlarıdır.  Birçok içsel dövüş sanatlarında popular olan söz konusu “Hún Yuán Zhuang” (eller daire şeklinde duruş) yada “Bebeği tutma” şeklindeki duruşlar orijinal Fujian White Crane sisteminde bulunur. 

5- 2:40 – 3:02sn But the point here is nowadays for people it's just part of their internal system and of course all throughout history different masters exchanged and borrowed from one another and that's why it's so actually there's not the right word ridiculous but it's tiring sometimes when I get messages. 
5- 2:40 – 3:02sn Burada değinmek istediğim nokta; günümüzde bu duruşlar içsel dövüş sanatlarının bir parçasıdır ve tarih boyunca farklı ustalar bilgi alışverişi yaparak birbirinden aldıkları bilgileri kendi sistemlerine eklemişlerdir. Bu yüzden, bazen aldığım mesajlar “anlamsız” demek doğru olmaz belki ama gerçekten beni yoruyor

6- 3:02 – 3.38sn And people say Sifu Sergio why you put Yi Quan into your wing chun system into your internal wing-chun system, wait a minute. if you read my book right you see that I did my research and that I believe that wing-chun the ancestors of wing-chun are Fujin white crane and Emei 12 Zhuang and if one of the base training methods of Fujian White Crane - the ancestor of wing chun is the standing meditation or what some call standing meditation.
6- 3:02 – 3.38sn İnsanlar “Sifu Sergio, neden kendi Wing Chun sistemine, içsel Wing Chun sistemine Yi Quan içerikleri ekliyorsun?” diye soruyor ama bir dakika durun! Eğer kitabımı okuduysanız araştırmamı yaptığımı ve Wing Chun’un atalarının Fujian White Crane ve Emei 12 Zhuang Kung Fu Sistemleri olduğunu ve Fujian White Crane Kung Fu’da altyapı geliştirmek için kullanılan en iyi yöntemlerden birinin ayakta duruş meditasyonu olduğunu görürsünüz. 

7- 3:39 -  4:51sn Some people don't like the word standing meditation that they just say pile standing - Zhan Zhuang as they say real meditation is sitting still and not doing anything to do with Martial cultivation in that sense so they don't prefer the word standing meditation but anyway one of my sifus calls standing meditation but if that particular training method from an ancestor wing chun makes the quality of the instructors in my Wing Chun and Taiji Quan Association better then why not I have just as much right to borrow these exercises and put it in my internal wing chun as Wang Xiangzhai had it – to borrow it and put it in his Yi quan or as some young Taiji Sifus in the past borrowed it and put it in their Yang Taiji although Yang Taiji Quan didn't even need to borrow that right it has its own frames its forms and so many postures are used classically as Zhan Zhuang exercises already in Yang Taiji
7- 3:39 -  4:51sn bazı insanlar “Ayakta Meditasyon” tanımını sevmiyor ve gerçek meditasyonun kıpırdamadan oturmak olduğunu ve Savaş Sanatlarında kendini geliştirmek ile bir ilgisi olmadığını söyledikleri için bunun yerine “Ağaç Duruşu” terimini kullanıyorlar fakat Sifu’larımdan biri yine de “Ayakta Meditasyon” terimini tercih ediyor. Wing Chun’un Ata sistemlerinden birinden alınan belirli bir eğitim yöntemi; kendi Wing Chun ve Taiji Quan Kuruluşlarımdaki eğitmenlerimin kalitesini arttıracaksa neden Wang Xiangzhai’nın bunu ödünç alıp kendi Yi Quan sistemine eklediği ya da geçmişte Yang Taiji Quan ustalarının kendi Yang Taiji sistemine eklediği gibi benim de bunu yapmaya hakkım olmasın. Aslına bakarsanız; Yang Taiji Quan’ın kendi duruş&formları olduğunu ve Yang Taiji deki bir çok duruşun zaten Zhan Zhuang egzersizi olarak kullanıldığı düşünülürse bunu ödünç almasına gerek bile yoktu.

8- 4:52 -  5:42sn But for some reason right they love this universal position from Fujian White Crane and so some young Yang Taiji teachers are teaching that just make sure you know that you know where things are coming from before attacking somebody or argue starting to argue about something it is that just makes you look silly and I understand not everybody's interested in history or where things come from but I myself for me it's important I'm a researcher and next to being a martial artist - don't think I don't like to do free chi sao - to spar and everything I'm still a martial artist but i like to know where things are coming from. Thank you for watching this video and see you next week
8- 4:52 -  5:42sn Bir sebepten ötürü, Fujian White Crane’den gelen bu evrensel duruşu seviyorlar ve bazı Yang Taiji ustaları bunu öğretiyor. Birine sözel olarak saldırmadan veya tartışmaya başlamadan önce “neyin nereden geldiğini bildiğinizden” emin olmanızda fayda var, aksi takdirde bu insanı komik duruma düşürebilir. Herkesin benim gibi tarihle ya da neyin nereden geldiğiyle ilgilenmediğini anlayabiliyorum ama bu benim için önemli - çünkü ben dövüş sanatçısı olmakla beraber aynı zamanda bir araştırmayıcım. Serbest Chi Sao ya da Sparring yapmayı sevmediğimi düşünmeyin, ben tabiki bir dövüş sanatçısıyım ama yaptığım şeyin arkasındaki tarihi öğrenmeyi seviyorum. İzlediğiniz için teşekkür ederim, önümüzdeki hafta görüşmek üzere.