Kadınlar Öz Savunma

Kadınlar Öz Savunma

Kadınlar Öz Savunma

Kadınlar Öz Savunma
 
Kadına karşı şiddet, maalesef günümüzde oldukça yaygın ve gerçek bir sosyal sorun haline geldi ve artık hem sokaklarda hem de evlerin mahremiyetinde yaşanıyor. Öz savunma bir savaş sanatı değildir ancak biz derslerimizde öğrettiğimiz öz-savunma stratejilerini, sunduğumuz diğer savaş sanatları programlarını temel alarak oluşturuyoruz. IWKA Wing Tjun savaş sanatı sisteminin ve “Öz Savunma Haktır” programının sunduğu bazı kavramları, prensipleri ve dersleri sizlere pratik bir şekilde aktarıyoruz.
 
Amacımız, savaş sanatları üzerine yaptığımız çalışmalar içerisinde edindiğimiz o hayat kurtaran bazı araçları ve deneyimleri kadınlara aktarmak. Böylelikle kadınların hayatlarında daha büyük bir özgüven ve bilinçle adım atabilmelerini ve gerçekten gerektiğinde kendilerini korumak için bir şansları olduğunu bilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.
 
“Kadınlar Öz Savunma”, kişileri güçlendirmeyi hedef alan bir savaş sanatı programı dahilinde, kadınlara ve genç kızlara, kendilerini gündelik yaşamları içerisinde fiziksel ve zihinsel olarak nasıl koruyabileceklerini öğretmek amacıyla oluşturuldu.
 
Diğer öz savunma programlarından farkımız, kendimizi sürekli olarak geleceğin koşullarına adapte edebilmemiz… Geleneksel bir savaş sanatı sistemi ile günümüz şartlarına uygun ve başarısı kanıtlanmış güçlendirme modellerini birleştiriyoruz. Böylelikle uluslararası standartlarda, dünyanın en etkili öz savunma yöntemlerinden birini oluşturuyoruz ve bunu yaş, cinsiyet veya herhangi başka bir etkenden bağımsız, Türkiye’de yaşayan herkesin faydalanması için sunuyoruz.
 
Programımız, Zihin ve Beden Gelişimi Spor Klübü Derneği ve IWKA Türkiye kurucu üyeleri Sije Maya Johnson ve Sifu Buğra Ünalmış tarafından yaratıldı.
 
Öz savunma ders ve seminerlerimizin içeriğinde bir dizi farkındalık, kararlılık ve sözlü yüzleşme becerilerinin yanı sıra şiddet içeren durumlardan başarılı bir şekilde kaçabilmek, bu durumlara karşı koyabilmek ve elbette böyle bir durumdan sağ salim çıkabilmek için gereken, kişisel güvenliği sağlamak üzerine stratejiler ile fiziksel stratejiler de bulunmaktadır. Derslerde sadece fiziksel antrenmanlara odaklanılmaz çünkü gerçek bir öz savunma, konuyla ilgili o farkındalığı oluşturmak için bazı psikolojik süreçleri de ele almalıdır.
 
Kendimizi sürekli korumaya almanın hiçbir garantisi olmaz ama bu konuda antrenman yaptığımızda, saldırılardan kaçınmak, saldırıları yavaşlatmak, yatıştırmak, bölmek veya durdurmak için kullanabileceğimiz bazı seçeneklerimiz olduğunu öğreniriz ve böylece bu tür durumlarla karşılaştığımızda başarı olasılığımızı yükseltebiliriz.
 
Dersler boyunca öğrenciler, etraflarında olan bitenlerle ilgili farkındalıklarını arttırmayı öğrenirler. Olası saldırıları önlemeyi, saldırılara karşı hazırlanmayı ve ilk tepkilerini nasıl vereceklerini öğrenirler ve saldırıları karşılarken kullandıkları refleks becerilerini geliştirirler. Bedenin hassas noktalarını ve baskı merkezlerini tanırlar. Dövüşmekle ilgili temel prensipler hakkında eğitim alırlar. Ayakta, yakalanmış veya yere düşürülmüş durumda nasıl karşılık vereceklerini öğrenirler.
 
 
GÜÇLENMEYE YÖNELİK ÖZ SAVUNMA
[EMPOWERMENT SELF DEFENSE (E.S.D.)]
 
Güçlenmeye yönelik öz savunma, saldırıları başarılı bir şekilde önlemek, bu tip durumlardan kaçabilmek, bu durumlara karşı koyabilmek ve elbette böyle bir durumdan sağ salim çıkabilmek için gereken farkındalık, kararlılık, sözlü yüzleşme becerileri ile kişisel güvenliği sağlamak üzerine stratejiler ve fiziksel teknikler içerir.
 
Gerçekten etkili bir öz savunma kursunda, sadece fiziksel antrenman değil, psikolojik anlamda bir farkındalık ve sözel beceriler de öğretilmelidir.
 
 
Güçlenmeye Yönelik Öz Savunma (ESD) işe yarıyor!
 
ESD eğitimi alan kadınlara yönelik yapılan (ve tamamlanan) saldırılar daha az sayıda ve daha hafif oluyor; saldırı teşebbüsü sayılarında da bir azalma görülüyor (Hollander 2014). New England Journal of Medicine’da yayınlanan bir makaleye göre, Kanada’da bulunan üç üniversite kampüsünde yapılan ve 451 kadının katıldığı bir araştırmanın sonucunda, istenmeyen cinsel temas, cinsel zorlama, tecavüz teşebbüsü ve tecavüz sayılarında %50 azalma görülüyor (Senn 2015).
 
ESD eğitimi, öz güven, öz etkinlik, kontrolde olma hissi, kararlılık, fiziksel yeterlilik ve saldırganı ifşa etme becerilerini arttırıyor. Bunun yanı sıra, kaygı, korku, savunmasızlık hissi ve belki de en önemlisi kendini suçlama güdüsünü azaltıyor (Breklin 2008 ve Hollander 2014).
 
Kadınlar Öz Savunma programımızı haftalık grup dersler ve özel dersler şeklinde sunuyoruz. Ayrıca konuyla ilgili seminerler ve atölye çalışmaları düzenliyoruz.
 
Ders programı, kayıt ve diğer detay ve sorularınız için lütfen bizimle irtibata geçin.