​Qi Gong (Chi Kung)

​Qi Gong (Chi Kung)

​Qi Gong (Chi Kung)

Qi Gong (Chi Kung)
 
Qi Gong (Genellikle Chi Kung olarak yazılır ve Türkçe’de “Çi Gong” olarak telaffuz edilir), milyonlarca Çinli tarafından yüzyıllardır uygulanan bir sağlık egzersizi ve iyileştirme tekniğidir. Qi Gong, bireyin sağlığına birçok açıdan fayda sağlamak üzere tasarlanmış belirli hareketlerin tekrar edilmesiyle icra edilir.
Qi Gong öğrenmesi kolay ve yapması zevkli bir çalışmadır. Sadece birkaç dakikalık bir Qi Gong egzersizi bile kişide yenileyici ve canlandırıcı bir etki yaratabilir. Düzenli yapıldığında, tüm vücutta ve vücudun tüm sistemlerinde (sinir, sindirim, solunum, iskelet-kas, hormon, üreme sistemleri) derin bir güçlendirici etkisi olur. Çok sayıda kronik, akut yaralanmaların ve hastalıkların tedavisindeki iyileştirici etkisi, Çin sağlık otoriteleri tarafından desteklenen birçok araştırma programına konu edilmiştir.
Qi Gong çalışmalarının hedefi, vücudun sahip olduğu Qi enerjisinin (Chi: “Çi”, yaşam enerjisi) vücutta dolaşımını sağlamaktır. Bu enerji dolaşımını sağlamak için, bu enerjinin geçtiği bazı kapıları açmak ve enerjinin vücutta dolaşmak için kullandığı kanalları esnetip bükmek gerekir. Qi Gong çalışmalarının en önemli iki adımı, gevşeme ve derin nefes alıp vermektir. Bu ikisi olmadan vücutta Qi akışı sağlanamaz.
Bazı Qi Gong hareketleri çok yavaş ve yumuşak yapılırken diğerleri daha hareketli ve enerjiktir. Bazı hareketler daha geniş alan kaplar ve vücudun açılıp bu alana yayılmasını sağlar. Bazıları ise ancak eğitimli bir gözün görebileceği ince, zarif hareketlerdir. Qi Gong çalışmasında tekrar edilen hareketlerin hepsi birbirinden farklıdır ve hepsinin vücut ve zihin üzerinde farklı bir etkisi vardır. Qi Gong çalışmalarını derinleştiren kişiler, zaman geçtikçe her bir hareketin amacını daha iyi kavramaya başlar. Denebilir ki Qi Gong çalışmalarını çok daha zevkli hale getiren şey işte bu derin kavrayıştır.
Uzun süreler boyunca Qi Gong çalışan eski öğrencilerden ve de yeni başlayanlardan alınan geri bildirimler, düzenli yapıldığı takdirde, Qi Gong egzersizlerinin kişinin zihin, beden ve ruh hali üzerinde güçlü etkileri olduğunu göstermiştir. Beden ve ruh sağlığında iyileşme, stres seviyelerinde azalma ve yaşamın sunduğu tüm ihtimallere karşı daha olumlu ve dengeli bir bakış açı geliştirme, bu egzersizlerin sağladığı faydalar arasındadır.
Dünyanın her köşesinde birçok farklı Qi Gong formu çalışılmaktadır. Bunlardan bazıları maneviyata ve sağlığa odaklanan nefes egzersizleri ile meditasyonlardan oluşurken bazıları daha hareketli ve dinamik çalışmalar içerir ve hatta içinde dövüş sanatları egzersizleri de bulundurur.
Qi Gong çalışmaları, Wing Tsun eğitimlerinin mükemmel bir tamamlayıcısı olarak addedilir. Dilerseniz Qi Gong çalışmalarını tek başına bir disiplin olarak öğrenebilir veya Wing Tsun eğitiminizi bütünleyecek bir çalışma olarak programınıza ekleyebilirsiniz.