Wing Chun Nedir?

Wing Chun Nedir?

Wing Chun Nedir?

Wing Chun Nedir?
 
Wing Chun sistemi öz savunmanın en etkili ve tutarlı formudur. Güvenliğinizin tehlikede olduğu bir durumda kendi fiziksel gücünüzün ya da önceki becerilerinizin belirleyici bir faktör olması gerekmez. Genç ve çelimsiz kişiler her zaman saldırganların ilk hedefidir. Oysaki önemli bir bedensel engeli olmayan HERHANGİ bir kişi, kendi öz savunma becerilerini %500 artıracak öz güveni ve formu kazanabilir.
 
Wing Chun eğitimi size saldırı gücünü doğrudan saldırgana yönlendirmeyi, yani saldırganın enerjisini “ödünç almayı”, kendi vücudunuzu “şarj ederek” enerjiyi zahmetsizce yeniden kaynağına yönlendirmeyi öğretir.  Wing Chun sistemi ayakları, yumrukları, dirsekleri ve dizleri kullanarak sizi dövüşün her aşamasına hazırlayan ender öz savunma sistemlerinden biridir. Bir Wing Chun öğrencisi geri çekilmek yerine ilerleyip rakibe yapışık kalarak rakibin saldırıya devam etmesini engeller. Net hareketlerle birleşen bu yakınlık saldırganı savunmasız bir pozisyona sokar.
 
İleri seviye Wing Chun öğrencileri herhangi bir saldırgan için anında bir kâbusa dönüşürler.
 
Ritüel Dövüş Programı Nedir?
 
Ritüel Dövüş Programı (The Ritual Fighting Program – RFP) her yıl pek çok yerde pek çok defa meydana gelen ve çok ciddi sakatlanmalara, hatta ölümlere neden olan, fazlasıyla göz ardı edilmiş bir dövüş türünü ele alır. Bu ritüel dövüş formunda tipik bir savaş sanatları ustası, ilkesiz bir sokak serserisi karşısında hemen her zaman ikinci olur.
 
RFP bunun nedenini açıklar; atalardan gelen ritüelleri ve bu tek taraflı, beş saniyelik dövüşleri ayrıntılarıyla anlatıp durumun görsel ve sözel yollarla veya vücut diliyle nasıl yatıştırılabileceğini izah eder.
Bununla birlikte alkol ya da uyuşturucu etkisi altında olup ancak daha büyük bir şiddetle durdurulabilecek insanlar da vardır.
 
RFP programları böyle bir tehdide karşı nihai yanıttır. Seçkin polis birlikleri tarafından test edilmiş olan bu program, saldırganı hızla saf dışı bırakabilen son derecede etkili sadece birkaç Wing Tjun tekniğinden oluşur.