Wing Chun Sık Sorulan Sorular

Wing Chun Sık Sorulan Sorular

Wing Chun Sık Sorulan Sorular

SORU: Bu sanat ile daha çok kimler uğraşıyor?

CEVAP: 7'den 70’ kadın- erkek her yaşta insan Wing Tjun ile uğraşmaktadır. Organizasyonumuzda değişik yaş grubunda bay ve bayan öğrenciler bulunmaktadır, Her kesimden katılım var; üniversite öğrencileri, mühendisler, iş adamları, bankacılar, yöneticiler, doktorlar, ev hanımları, sanatçılar, tasarımcılar.

​SORU: Wing Tjun bir spor branşı mıdır?
CEVAP: Wing Tjun spor olarak değil “savaş sanatı” olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi ise "spor" başlığı altında yer alan sistemler müsabakası olan ve kurallar çerçevesinde yapılan disiplinlerdir. İçerisinde kural olmadığı için müsabakası da olmayan Wing Tjun sistemini savaş ya da savunma sanatı olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

SORU: Dersler hafta kaç gün yapılıyor? Dersler kaç saat sürüyor? Haftada 2 gün ders yeterli olur mu?
CEVAP: Normal Grup Derslerimiz genel olarak haftada 2 gün yapılmakta olup her ders 1,5 saat sürmektedir.  Düzenli olarak derslere devam edenler için haftada 2 gün yeterli olacaktır. Daha fazla ders almak isteyenler için her zaman opsiyon ve imkan sunabiliriz. Ancak kabul edersiniz ki; kaydını yaptırıp bir derse bile katılmamış birisinin "ben haftada 2 günden fazla ders yapmak istiyorum" demesi çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.  

SORU: Kendini savunmak isteyen herkes bu sanatı kolayca öğrenebilir mi?
CEVAP: Wing Tjun herkesin öğrenebileceği bir savunma sanatıdır; biraz açarsak kendinizi korumayı wing tjun ile kısa zamanda öğrenebilirsiniz ancak bir sanat olarak tüm sistemi öğrenmek arzusunda ise wing tjun’u hayatınızın bir parçası olarak düşünmek durumundasınız. Genellikle bir çok insan kendini korumayı öğrenmek maksadıyla wing tjun’a başlar ve bir yaşam biçimi olarak uzun yıllar devam eder.

SORU: Bu sanatın amacı nedir?
CEVAP: Tabiki kendinizi ve sevdiklerinizi korumak ancak burada bir parantez açmak gerekiyor; Herkesin Wing Tjun yapmak için farklı nedenleri vardır ve bu kişiden kişiye değişir; bazıları kendini ve sevdiklerini korumak, bazıları fiziksel gücünü attırarak zinde kalmak, bazıları kafasını dağıtmak ve bazıları ise boş zamanlarını değerlendirmek için Wing Tjun'u tercih eder.

SORU: Ne kazandırır? 
CEVAP: Basitçe sıralayacak olursak; Hızlı, etkili ve gerçekçi teknikler ile kendinizi korumayı öğrenme, Şiddetten kaçınma yollarını öğrenme, Stresli olduğunuzda kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenme, Bedensel Esneklik Kazanma, Zihinsel Rahatlama, Zor durumlar karşısında soğukkanlı olmayı öğrenme vb.

SORU: Diğer dövüş sanatlarından farkı nedir?
CEVAP: Geleneksel savaş sanatı olarak kabul edilse de, günümüzde uygulanan Wing Tjun sistemi 300 yılı aşkın süredir durmaksızın devam eden bir araştırma ve geliştirmenin ürünüdür. Bir bayan tarafından geliştirilen ilk ve tek savunma sanatı özelliğini taşıyan sistem, diğer birçok savunma sanatından farklı olarak, güce karşı durmayı değil, rakibin gücünü ödünç alma özelliğini taşır. Bu özelliği ile kadın - erkek her yaşta insanın bu sanatı icra edebilmesine olanak sağlar. Ayrıca, tekme, yumruk, diz/dirsek, tutma/atma ve yerde mücadale unsurlarının tamamını içeren nadir savunma sanatlarından biri olan Wing Tjun Sistemi potansiyel oluşabilecek her türlü tehdite karşı bizleri hazırlar. Wing Tjun Sisteminde; rakibin gücüne yön verilmesi, gücün önünden çekilerek eş zamanlı olarak karşı atak geliştirilmesi esastır. Doğru bir zamanla ile saldırı oluşmadan veya oluşma esnasında harekete geçerek rakibin saldırısının başlangıç ve bitimi arasındaki bir zaman aralığında geliştirilen karşı atak ile hareketin önünü kesmek (intercept) hedeflenmektedir.

SORU: Wing Chun ile Wing Tjun farklı mı?
CEVAP: Wing Chun ismi geleneksel olan sistem için kullanılıyor. Wing Tjun ise wing chun prensiplerine bağlı kalarak daha dinamik ve aktif hale getirilmiş Avrupa sistemi/konsepti için kullanılan isim. Wing tjun sisteminin temeli wing chun dur ancak kullanım, uygulamalar ve derecelendirme sistemi günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.

SORU: Wing Tjun'da derecelendirme sistemi nasıldır?
CEVAP: Wing Tjun sisteminde 1-12 öğrenci derecesi vardır. Ortalama 3-4 aylık periyodlarla yapılan imtihan seminerleri sonrası başarılı olanlar bir üst kademeye geçmeye hak kazanır.